Mε τον αναπληρωτή υπουργό Υγείας κ. Παύλο Πολάκη και το νέο πρόεδρο του ΕΟΠΥΥ κ. Σωτήρη Μπερσίμη συναντήθηκε χθες Τετάρτη 11/11, αντιπροσωπεία του Π.Φ.Σ. Ανάμεσα στα θέματα που συζητήθηκαν ήταν οι πληρωμές του ΕΟΠΥΥ και η βελτιστοποίηση και απλοποίηση διαδικασιών για τη χορήγηση προϊόντων μέσω των φαρμακείων.
Ο αναπληρωτής υπουργός υγείας, σύμφωνα με ανακοίνωση του Π.Φ.Σ., δεσμεύθηκε ότι μέχρι τέλους του έτους θα γίνουν δυο πληρωμές που αφορούν τον Αύγουστο και τον Σεπτέμβριο. Ακόμη ανέφερε πως αισιοδοξεί πως με το νέο χρόνο θα ομαλοποιηθούν οι πληρωμές και ευελπιστεί πως οι πληρωμές θα γίνονται με καταληκτική ημερομηνία ανά μήνα.
Εξάλλου ο κ. Πολάκης δέχθηκε κατά αρχάς τη διάθεση των ιατροτεχνολογικών προϊόντων μέσω φαρμακείων κατά τα πρότυπα των αναλωσίμων σακχάρου.
Επίσης ο Π.Φ.Σ. ενημερώνει ότι συστήνεται η ομάδα εργασίας (όπως είχε ανακοινώσει ο υπουργός Υγεία; Αν. Ξανθός στην πρώτη του συνέντευξη τύπου), η οποία θα αποτελείται από στελέχη του υπουργείου και από τους νομικούς συμβούλους των συλλόγων των φαρμακοποιών. Έτσι ο κ. Ηλίας Δημητρέλος (νομικός σύμβουλος του Π.Φ.Σ.) και η κ. Σοφία Αγγέλου (νομική σύμβουλος του Φ.Σ. Αττικής) θα μεταβούν τη Δευτέρα στο υπουργείο Υγείας για να συζητήσουν την επεξεργασία και κωδικοποίηση της νομοθεσίας περί φαρμακείων και φαρμακαποθηκών. Οι δύο νομικοί θα καταθέσουν τις διατυπωμένες θέσεις των φαρμακοποιών για όλα τα θέματα που έχουν ανακύψει μετά την εφαρμογή των μνημονιακών νόμων.
"Ο Πανελλήνιος Φαρμακευτικός Σύλλογος συνεχίζει τις προσπάθειές του για να αντιμετωπισθούν με τον καλύτερο τρόπο όλα τα θέματα που απασχολούν τον Φαρμακοποιό και με υπευθυνότητα και σοβαρότητα θα ενημερώνει όλους τους συναδέλφους" καταλήγει η ανακοίνωση του Συλλόγου.