«Μπροστά στις διαφαινόμενες εξελίξεις που απειλούν πλέον ευθέως την βιωσιμότητα των φαρμακείων μας, δηλώνουμε ότι κανένα πρόβλημα τιμών δεν λύνει η είσοδος των ΜΥΣΥΦΑ στα σούπερ μάρκετ. Αντίθετα δημιουργεί σοβαρούς κινδύνους στη δημόσια υγεία και θέτει σε κίνδυνο και τη βιωσιμότητα των φαρμακείων, με την αφαίρεση επαγγελματικής ύλης. Η πώληση φαρμάκων εκτός φαρμακείων θα έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση των τιμών.»
Έτσι ξεκινά ανακοίνωση του Φαρμακευτικού Συλλόγου Αιτωλοακαρνανίας, στην οποία προτείνονται εναλλακτικοί τρόποι, πριν προβούν οι φαρμακοποιοί σε κινητοποιήσεις.
Πιο συγκεκριμένα προτείνεται μια σειρά από δράσεις, όπως:
- Ανάληψη εκστρατείας ενημέρωσης της κοινής γνώμης από τον Π.Φ.Σ. για τις επιπτώσεις μιας τέτοιας απόφασης και των φαρμακοποιών για τις συνέπειες που θα έχει κάτι τέτοιο στη βιωσιμότητα των φαρμακείων τους.
- Πρέπει να αποδομηθεί η επιχειρηματολογία περί χαμηλότερων τιμών αν τα ΜΥΣΥΦΑ πάνε στα supermarket με παραδείγματα, με πόστερς, με δελτία τύπου και με πληρωμένες ανακοινώσεις στις εφημερίδες. Να δείξουμε σε όλους τα ψέματα της κυβέρνησης. Μεγάλες μαύρες αφίσες και «προσεχώς κλειστόν» να καλύψουν τις βιτρίνες των 12.000 φαρμακείων.
- Ανάληψη πρωτοβουλίας για την κατάργηση του 1 ευρώ ανά συνταγή. ?δικο οριζόντιο μέτρο, χτύπα τους χαμηλοσυνταξιούχους περισσότερο και από τα 25 ευρώ για τα νοσοκομεία. Να ζητήσουμε την κατάργηση και αν όχι να μην ισχύει για τους δικαιούχους ΕΚΑΣ. Επίσης να προωθηθεί η αύλη συνταγή ή όλα τα φάρμακα σε μια συνταγή. Γιατί πια να ισχύει μόνο τρία είδη φαρμάκων ανά φύλλο;
Μόνο μετά από μια τέτοια εκστρατεία, και αν η κυβέρνηση επιμείνει, οι φαρμακοποιοί της Αιτωλοακαρνανίας θα πρότεινε κινητοποιήσεις, οι οποίες αν πραγματοποιηθούν, προτείνεται να γίνουν «υπό την επίβλεψη ενός συντονιστικού οργάνου, του οποίου η σύνθεση επιδέχεται προτάσεων, ώστε να αποφευχθούν τα δυσάρεστα φαινόμενα του παρελθόντος».