«Για μια ακόμη φορά ένα "ανθρώπινο λάθος" από το ίδιο τμήμα του ΕΟΠΥΥ κατόρθωσε να έχει μεν δεσμευμένα τα χρήματα που αντιστοιχούν στο απομένον 8% της δαπάνης φαρμάκων Οκτωβρίου, αλλά να μη στείλει το αρχείο στο σύστημα ΔΙΑΣ για την πληρωμή», όπως ενημερώνει ο Πανελλήνιος Φαρμακευτικός Σύλλογος τα μέλη του.
Αναλυτικότερα, υποτίθεται ότι το αρχείο είχε σταλεί στο ΔΙΑΣ το μεσημέρι της Παρασκευής 14/2, αλλά διαπιστώθηκε το μεσημέρι της Τρίτης 18/2, ημέρα που έπρεπε τα χρήματα να πιστωθούν στους λογαριασμούς των δικαιούχων, ότι η αρμόδια υπάλληλος νόμιζε ότι το είχε στείλει χωρίς όμως να το έχει στείλει.
Στην ανακοίνωσή του ο Π.Φ.Σ. σχολιάζει: «Με παρόμοια "ανθρώπινα λάθη" κολλάνε διαδικασίες που με τη σειρά τους κολλάνε πληρωμές τρεχουσών και ληξιπρόθεσμων υποχρεώσεων. Είναι μόνο ανθρώπινα τα λάθη; Διότι σύμπτωση επαναλαμβανόμενη δεν είναι σύμπτωση.»
Νέα διαβεβαίωση για την πληρωμή του 8% αναμένεται την Παρασκευή 21/2 και το ίδιο ισχύει και για την πληρωμή των φαρμακείων της Κεφαλλονιάς που εξοφλούνται κατ΄ εξαίρεση νωρίτερα.