![main photo](/thumb/article/652x0/15632/88c8640e1aea697f31da02322ee84c5d.jpg)
Ο φόβος των ελλείψεων φαρμάκων φυλάει τους ασθενείς...
![](/UserFiles/aaa/pillshand_mesa.jpg)
Κάπως έτσι φαίνεται πως σκέφτηκαν χιλιάδες ασθενείς με ορμονολογικά, νευρολογικά και καρδιολογικά προβλήματα οι οποίοι έσπευσαν παραμονές του δημοψηφίσματος να προμηθευτούν μαζικά τα φάρμακά τους.
Σύμφωνα με το επίσημα στοιχεία η αύξηση αυτή ανέρχεται στα 120% για αυτές τις τρεις κατηγορίες φαρμάκων.
Στοιχεία της Εταιρίας Στατιστικής Έρευνας και Ανάλυσης του Πανελλήνιου Φαρμακευτικού Συλλόγου δείχνουν ότι η κατανάλωση από τις αρχές Ιουνίου ως την εβδομάδα του δημοψηφίσματος «εκτοξεύθηκε» σε σχέση με το προηγούμενο διάστημα.
Πιο αναλυτικά, συνολικά καταγράφηκε αύξηση κατά 35% και την τελευταία εβδομάδα κατά 30% ενώ σε συγκεκριμένες κατηγορίες φαρμάκων η αύξηση έφτασε έως και 120%!
Αντίστοιχα, από στοιχεία της εταιρίας μελετών IMS προκύπτει ότι οι πωλήσεις στα φαρμακεία, την εβδομάδα πριν το δημοψήφισμα, αυξήθηκαν κατά 40% (σε τεμάχια) σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα.
Επίσης ευκαιρίας δοθείσης κατά την διάρκεια της εβδομάδας του δημοψηφίσματος περίπου ένα εκατομμύριο τεμάχια ταξίδεψαν για άλλες χώρες αυξάνοντας παράλληλα τον όγκο των παράλληλων εξαγωγών.