![main photo](/thumb/article/652x0/15642/0e885b506a8aa02f65d8055aa5bef64f.jpg)
Μια εντελώς διαφορετική προσέγγιση στο θέμα της φορολόγησης των προϊόντων ευρείας κατανάλωσης καταθέτει η Ελληνική Καρδιολογική Εταιρεία.
![](/UserFiles/aaa/tyri 2_mesa.jpg)
Με αφορμή την αύξηση του ΦΠΑ σε κάποια τρόφιμα, που επίκειται τις επόμενες μέρες, πιστεύει ότι βασικό κριτήριο αύξησης του συντελεστή του ΦΠΑ στα τρόφιμα θα πρέπει να αποτελεί η διατροφική τους αξία και -πιο συγκεκριμένα- το πόσο ανθυγιεινά καθίστανται για την ανθρώπινη υγεία και όχι αν είναι συσκευασμένα ή όχι.
Για παράδειγμα, ανθρακούχα αναψυκτικά, τρόφιμα με υψηλή περιεκτικότητα trans λιπαρών, άλατος ή ζάχαρης θα μπορούσαν να περάσουν στον υψηλό συντελεστή, ενώ τα πιο υγιεινά (λάδι, λαχανικά, φρούτα, όσπρια, ψάρια) να παραμείνουν στο χαμηλότερο συντελεστή ΦΠΑ.
Όπως εκτιμούν οι καρδιολόγοι η παραπάνω νομοθετική πρωτοβουλία, αφενός θα συμβάλλει στην πρόληψη υγείας, καθώς και στην καταπολέμηση της παχυσαρκίας και των ασθενειών που σχετίζονται με αυτή, αφετέρου θα συμβάλλει αποφασιστικά -σε βάθος χρόνου- στην εξοικονόμηση πόρων των ταμείων κοινωνικής ασφάλισης. Να επισημανθεί επίσης ότι σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όπως η Γαλλία, η Ουγγαρία και η Δανία έχουν θεσπίσει ήδη φόρους για ανθυγιεινά τρόφιμα, με στόχο την επίτευξη μιας καλύτερης υγείας, όπως περιγράφεται στο άρθρο του BMJ [Taxing unhealthy food and drinks to improve health. BMJ2012;344:e2931]. Ταυτόχρονα, μια τέτοια νομοθετική πρωτοβουλία από την Πολιτεία θα συμβάλλει έμπρακτα στη συγκράτηση τιμών σε κάποια (υγιεινά) προϊόντα, που τόσο ανάγκη έχει ο πολίτης αυτήν την περίοδο.
Επιπρόσθετα, σε συνδιάσκεψη των Ηνωμένων Εθνών (ΟΗΕ) που αφορούσε μη μεταδιδόμενες ασθένειες, ο ΟΗΕ αναγνώρισε το θετικό ρόλο που έχει η φορολόγηση των ανθυγιεινών τροφίμων για την ανθρώπινη υγεία, κάτι που δεν πρέπει να αγνοήσουμε.