Ο ΦΣΑ με Δελτίο Τύπου ενημερώνει τους πολίτες για την αλήθεια πίσω από το «1 ευρώ ανά συνταγή» θέλοντας να ξεκαθαρίσει ότι αυτό το 1 ευρώ δεν πάει στις τσέπες των φαρμακοποιών αλλά πρόκειται για άλλον έναν τρόπο της κυβέρνησης να καλύψει τις μαύρες τρύπες του ΕΟΠΥΥ επιβαρύνοντας τους πολίτες.
Ακολουθεί το κείμενο του Δελτίου Τύπου:
«Ο Φαρμακευτικός Σύλλογος Αττικής ενημερώνει τους Έλληνες πολίτες ότι η επιβάρυνσή τους με 1 ευρώ ανά συνταγή, όπως εφαρμόζει ο Υπουργός Υγείας ακολουθώντας το μνημονιακό νόμο που ψήφισε η Βουλή το Νοέμβριο του 2012, ουσιαστικά επιβάλλει αύξηση της συμμετοχής τους για τα φάρμακα που προμηθεύονται από τα φαρμακεία.
Ο φαρμακοποιός δεν έχει καμία συμμετοχή, ούτε και εισπράττει για λογαριασμό του το 1 ευρώ, όπως παραπλανητικά αφήνεται να εννοηθεί. Απλώς με τη διαδικασία αυτή, αυξάνεται η συμμετοχή των ασφαλισμένων, ενώ μειώνεται αντίστοιχα η επιβάρυνση του ΕΟΠΥΥ για τα φάρμακά τους.
Η προσπάθεια που καταβάλλεται από τα ΜΜΕ για τη διαστρέβλωση της αλήθειας, ώστε να δικαιολογηθούν τα αδικαιολόγητα, είναι απορριπτέα από το σύνολο της Πολιτείας.
Η συνεχιζόμενη επιβάρυνση των πολιτών για καλυφθούν οι μαύρες τρύπες του ΕΟΠΥΥ και των υπολοίπων κρατικών φορέων οδηγεί σε πλήρη απαξίωση της περίθαλψης του κόσμου με ολέθρια αποτελέσματα.»