Το 70% της Pharmacon Βορείου Ελλάδος, που αποτελεί τον αποκλειστικό αντιπρόσωπό της και διανομέα των προϊόντων της στη Βόρεια Ελλάδα, εξαγόρασε η εταιρεία Κορρές Α.Ε. Φυσικά Προϊόντα, έναντι του τιμήματος των 3,65 εκατ. €, ενώ παράλληλα προωθεί και άλλες επιχειρηματικές ενέργειες, όπως την επέκταση των δραστηριοτήτων της σε νέους τομείς και το λανσάρισμα μίας ακόμα φίρμας. Η Pharmacon Βορείου Ελλάδος ιδρύθηκε το 1999 με έδρα τη Θεσσαλονίκη και με κύριο αντικείμενο τη διανομή καλλυντικών προϊόντων, ενώ μέχρι πριν από την εξαγορά ήταν μέλος του ομίλου εταιρειών Pharmacon Δ. ΠΟΛΙΤΗΣ Α.Φ.Ε. Οι πωλήσεις της το 2007 ανήλθαν στα 6,8 εκατ. € και τα καθαρά κέρδη διαμορφώθηκαν στα 298 χιλ. €. Η Κορρές, εξαγοράζοντας το 70% του ήδη εδραιωμένου διανομέα της, αποκτά άμεση πρόσβαση σε ένα σημαντικό πελατολόγιο άνω των 1.700 φαρμακείων στις περιοχές της Μακεδονίας, Θεσσαλίας, Ηπείρου και Θράκης. |
Κορρές: εξαγορά του 70% της Pharmacon Β. Ελλάδας
3/10/2008
Άμεση πρόσβαση σε σημαντικό πελατολόγιο 1.700 φαρμακείων
Διαβάστε επίσης
15/7/2024 10:16:36 μμΜπλακ άουτ στη διαθεσιμότητα φαρμάκων φοβούνται οι φαρμακοποιοί
Τι ζητούν από τον Αδ. Γεωργιάδη και τον ΣΦΕΕ
15/7/2024 10:09:37 μμΜπορούν οι αγωνιστές του υποδοχέα GLP-1 να μειώσουν την εμφάνιση καρκίνων που σχετίζονται με την παχυσαρκία;
Τι έδειξε νέα μελέτη στο JAMA Network Open;